اطلاعیه شماره ٢٨٦:نامه مشترک سندیکاهای فرانسه به رئیس جمهور و وزیر امور خارجه فرانسه همزمان با سفر روحانی به پاریس

همزمان با سفر روحانی به پاریس، دبیرکل سندیکاهای CFDT، CFE-CGC، CFTC، CGT، FSU، اتحادیه سندیکاهای همبستگی و UNSA در نامه مشترکی به فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور و لوران فابیوس وزیر

 نوشتند: “خبرهای بسیار نگران‌کننده‌یی به‌طور مداوم از ایران به‌دست می‌رسد. بسیاری از فعالان سندیکا در ایران، مورد اذیت و آزاد قرار می‌گیرند و دستگیر، اخراج و زندانی می‌شوند. شرایط بازداشت آنها اسفناک است.”

در این نامه به موارد متعددی هم‌چون شاهرخ زمانی که در زندان جان باخت، و نیز در بازداشت بودن تعداد زیادی از فعالان سندیکای معلمان اشاره شده است.

در بخشی از این نامه آمده است:”رژیم ایران به‌صورت گسترده ناقض حقوق‌بشر و سندیکاها در ایران است. یک اقدام ساده برای دفاع از حق سندیکایی منجر به مجازات چند سال زندان می‌شود. یک فعال سندیکایی اخیراً در بازداشت بدلیل بدرفتاری درگذشت و چند فعال دیگر حقوق کارگری، در معرض خطر مرگ هستند.

به بهانه دیپلوماسی اقتصادی، فرانسه نمی‌تواند موارد نقض حقوق‌بشر در ایران را نادیده بگیرد. رژیم ایران یکی از آزادی کش ترین رژیمها در کره زمین است.”

متن کامل نامه ضمیمه است

کمپین برای آزادی کارگران زندانی

١٢ بهمن ٩٤، ١ فوریه ٢٠١٦

Shahla. Daneshfar2@gmail.com

http://free-them-now.com

***

نامه سندیکاهای فرانسه به رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه این کشور

آقای رئیس‌جمهور، آقای وزیر،

به‌مناسبت دیدار حسن روحانی از فرانسه مایلیم توجه شما را به‌طور خاص به وضعیت فعالان حقوق کارگران ایرانی جلب کنیم.

اخبار بسیار نگران‌کننده‌ای مرتباً از ایران به‌دست ما می‌رسد. شمار زیادی از سندیکالیستها مورد آزار قرار گرفته، بازداشت، اخراج و زندانی شده‌اند. شرایط بازداشت آنها تقبیح کردنی است. اکثر اوقات، تنها «جرم» آنها، خواست انجام فعالیت سندیکایی در انطباق با حقوق بین‌الملل در کادر کنوانسیونهای پایه‌یی سازمان بین‌المللی کار است که شامل حقوق سندیکایی است.

شاهرخ زمانی، کارگر ساختمان و فعال حقوق مدنی و سندیکایی، به دلایل ناشی از شرایط بسیار نامساعد بازداشت، در زندان جان سپرده است. مسئولیت دولت ایران با توجه به وخامت وضعیت جسمانی نامبرده و رفتار خشونت‌بار زندانبانان که او شخصاً در نامه‌یی بر آن تأکید کرده بوده، غیرقابل انکار است.

رهبران سندیکاهای فرانسه در ادامه نامه مشترک خود به رئیس‌جمهور و وزیرخارجه فرانسه، وضعیت شمار دیگری از فعالان حقوق کارگران و معلمان که هم‌اکنون در زندانهای رژیم آخوندی، در وضعیت خطرناک جسمی قرار دارند، را بر شمرده‌اند. رهبران سندیکاهای فرانسه از رئیس‌جمهور این کشور، خواستار پیگیری وضعیت این زندانیان و آزادی آنها و متوقف کردن پیگیرد کارگران و فعالان سندیکایی در ایران و همچنین تضمین اجرای کنوانسیونهای پایه‌یی حقوق کارگران توسط رژیم ایران، شده‌اند.

امضاکنندگان

از سوی CFDT: لوران برژه، دبیرکل

از سوی CFE-CGC: کریستف لوفور، دبیر کنفدرال اجرایی، مسئول امور بین‌الملل

از سوی CFTC: فیلیپ لویی، رئیس سندیکا

از سوی CGT: فیلیپ مارتینز، دبیرکل

از سوی FSU: برنادت گروازون، دبیرکل

از سوی اتحادیه سندیکاهای همبستگی: اریک بنال و سسیل گوندار لالان

از سوی UNSA: لوک بریل، دبیرکل