اطلاعیه شماره ٢٨٩:همبستگی جهانی با کارگران ایران گسترده تر میشود

يک نوع قابل توجه از همبستگي جهاني کارگري در حمایت از مبارزات کارگران ایران، حمایت از کارگران زندانی است.  نامه مشترک دبيرکل سنديکاهاي CFDT، CFE-CGC، CFTC، CGT، FSU، اتحاديه سنديکاهاي همبستگي و UNSA به فرانسوا اولاند رئيس‌جمهور و لوران فابيوس وزير، همزمان با سفر روحاني به این کشور، نامه حمایتی اتحادیه جهانی کارگران صنعتی ار کارگران مس خاتون آباد، و نامه جان کلارک رهبر ائبلاف علیه فقر در کانادا در محکومیت محاکمه ٩ کارگر بافق یزد از جمله نامه های حمایتی از کارگران زندانی در ایران ، با خواست آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان از زندان است. در زیر بخش هایی از این نامه های حمایتی را میخوانید:

 

– تشکلهای مختلف کارگری در فرانسه در نامه مشترک خود خواستار آزادی کارگران و معلمان زندانی در ایران شده اند. در اين نامه به موارد متعددي هم‌چون شاهرخ زماني که در زندان جان باخت، و نيز به بازداشت تعداد زيادي از معلمان اشاره شده است. در بخشي از اين نامه آمده است: “رژيم ايران به‌صورت گسترده ناقض حقوق‌بشر و سنديکاها در ايران است. يک اقدام ساده براي دفاع از حق سنديکايي منجر به مجازات چند سال زندان مي‌شود. يک فعال سنديکايي اخيراً در بازداشت بدليل بدرفتاري درگذشت و چند فعال ديگر حقوق کارگري، در معرض خطر مرگ هستند. به بهانه ديپلوماسي اقتصادي، فرانسه نمي‌تواند موارد نقض حقوق‌بشر در ايران را ناديده بگيرد. رژيم ايران يکي از آزادي کش ترين رژيمها در کره زمين است.”

در بخش ديگري  ازا اين نامه چنين آمده است:”شاهرخ زماني، کارگر ساختمان و فعال حقوق مدني و سنديکايي، به دلايل ناشي از شرايط بسيار نامساعد بازداشت، در زندان جان سپرده است. مسئوليت دولت ايران با توجه به وخامت وضعيت جسماني نامبرده و رفتار خشونت‌بار زندانبانان که او شخصاً در نامه‌يي بر آن تأکيد کرده بوده، غيرقابل انکار است.

سنديکاهاي فرانسه در ادامه نامه خود با اشاره به وضعيت شمار ديگري از  فعالان کارگري و معلمان  که هم‌اکنون در زندانهاي رژيم اسلامي در وضعيت خطرناک جسمي قرار دارند، خواستار پيگيري وضعيت اين زندانيان و آزادي آنها و متوقف کردن پيگيرد کارگران و فعالان کارگري در ايران شده اند.

 

– یرکی راینا، دبیر کل اتحادیه جهانی کارگران صنعتی (اینداستریال)، که ۵۰ میلیون کارگر در صنایع انرژی، معادن و تولیدی را در ۱۴۰ کشور جهان نمایندگی می کند، در حمایت از کارگران بازداشتی بیانیه ای صادر کرده و در آن ضمن حمایت از خواستها و مبارزات کارگران خواستار  آزادی فوری و بدون قید و شرط کارگران بازداشتی مجتمع مس خاتون آباد  شده است. در بخشی از این نامه چنین آمده است:”اینجانب به نمایندگی از اتحادیه جهانی کارگران صنعتی (اینداستریال)، که ۵۰ میلیون کارگر در صنایع انرژی، معادن و تولیدی را در ۱۴۰ کشور جهان نمایندگی می کند، از دولت ایران می خواهم که فورا جهت تضمین آزادی ۲۸ کارگر معدن مس خاتون آباد، که هنگام برگزاری تظاهراتی مسالمت آمیز جهت بازگشت به کار ۱۷۰ نفر از کارگران قراردادی بازداشت شدند، مداخله نماید.”

 

–  جان کلارک رهبر ائتلاف علیه فقر در کانادا طی نامه ای محاکمه ٩ کارگر معدن بافق یزد را که  بخاطر مبارزات با شکوه ٥ هزار کارگر این معدن در سال گذشته، قرار است در ٢٧ بهمن ماه برگزار شود، محکوم کرده است. در بخشی از این نامه چنین آمده است: ” ما سیاست دولت شما که با استفاده از قدرت خود تلاش میکند مبارزه کارگران برای دستمزد مناسب و شرایط امن کاری را سرکوب کند محکوم میکنیم. ما از دولت شما میخواهیم که کارگران بافق از تمام اتهامات تبرئه شوند و حق انها برای مبارزه برای عدالت برای خود و سایر معدنچیان برسمیت شناخته شود.”

کمپین برای آزادی کارگران زندانی همچون بسیاری از نیروی آزادیخواه دیگر، تلاش میکند که صدای کارگران زندانی در سطح جهان باشد. این کمپین تلاش دارد که  با انعکاس اخبار اعتراضات کارگری در سطح جهانی و آخرین اخبار در مورد کارگران زندانی، بیشترین حمایت جهانی را جلب کند. به هر شکل که میتوانید با این کمپین همکاری کنید.

٥ نفر از کارگران خاتون آباد به قید وثیقه آزاد شده اند، ٢٣ نفر دیگر آنان همچنان در زندانند. بعلاوه جعفر عظیم زاده، بهنام ابراهیم زاده، محمد جراحی، رسول بداقی، اسماعیل عبدی، عبدالرضا قنبری، علیرضا هاشمی، علی اکبر باقی، اسماعیل عبدی، از جمله چهره های شناخته شده کارگری و معلمان معترض هستند که در کنار شمار بسیاری دیگر از فعالین سیاسی در زندان بسر میبرند. تمامی کارگران زندانی و زندانیان سیاسی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. پرونده های تشکیل شده برای فعالین کارگری باید لغو و دادگاه ٩ کارگر بافق یزد فورا متوقف شود.

 

کمپین برای آزادی کارگران زندانی

٢١ بهمن ٩٤، ١٠ فوریه ٢٠١٦

Shahla. Daneshfar2@gmail.com

http://free-them-now.com