احضار وتهدید فعال کارگری زندانی سیاسی بهنام ابراهیم‌زاده

آخرین خبر از وضعیت بهنام ابراهیم زاده فعالین کارگری و مدافع حقوق کودک حاکی از اینست که صبح روز چهارشنبه ٣١ شهریور یوسف مرادی رئیس حفاظت زندان گوهردشت، بهنام را احضار و به ممانعت از مرخصی و ادامه کار درمانی اش تهدید کرده است.

بهنام ابراهیم زاده از رهبران کارگری در زندان است. او از سال ٨٩ در بازداشت بسر میبرد. علیرغم اینکه بهنام ٥ سال محکومیتش را سپری کرد در پرونده جدیدی به هفت سال و ده ماه حبس دیگر محکوم شد  و اکنون در بند ٢ دارالقران رجایی شهر بسر میبرد.

بهنام ابراهیم زاده بعد از تلاش های بسیاری  که از سوی او و خانواده اش انجام شد و فشار کارزاری بین المللی در حمایت از وی، در تاریخ ۲۲ تیرماه با وثیقه ششصد میلیون تومانی جهت حل و فصل مشکلات بیماری فرزندش و بیماریهای خودش به مرخصی اعزام شده بود. اما علیرغم اینکه کار معالجه او به پایان نرسیده بود وی را در ٧ شهریور دوباره به زندان رجایی شهر بدن ٢ دارالقران بازگرداندند.

بعد از بازگشت به زندان، بهنام طی نامه ای به همسرش زبیده حاجی زاده در مورد وضعیت اسفناک رجایی شهر و فشارهایی که برخودش و زندانیان سیاسی دیگر وارد میشود مینویسد و اطلاع میدهد که مسئولان زندان حتی داروهایی که با هزینه شخصی بالایی از بیرون تهیه کرده و مجوز ورود آنها را به زندان داشته، اجازه نداده اند که با خود داشته باشد. و این درحالیست که  مواد مخدر از نوع شیشه و شیره به راحتی وارد زندان می شود.

بهنام همچنین در نامه خود  از فشارهای دیگر چون محروم کردن حق تحصیل زندانیان سیاسی، قطع مکرر آب و جیره بندی آب،  گرفتن پول بابت اطاقهای زندانیان،  درگیریهای مرگبار بین زندانیان و گروهها و باندهای وارد کننده مواد مخدر، خودکشی های زندان، زمینگیر شدن تعداد بیشماری از زندانیان بخاطر عدم رسیدگی پزشکی و بی توجهی مسئولان، بیماریهای واگیردار هپاتیت و اچ آی وی ، بی کیفیتی و غیربهداشتی بودن غذا که باعث شده بسیاری از زندانیان از ناراحتیهای گوارشی دهان و لثه رنج ببرند، وضعیت بد فروشگاه و بوفه و اینکه نزدیک به دو ماه است هیچ گوشت سبزی و میوه ای وارد زندان و بند نشده است و  اگر وارد هم بشود تاریخ مصرف آن گذشته و با قیمت های سرسام آور و چند برابربه زندانیان فروخته می شود صحبت میکند.

او در رابطه با فشارهایی که بر وی و دیگر زندانیان وارد میکنند چنین مینویسد:” این فشارها و ادامه اذیت و آزارها ایمان  و توان ما را در امر مبارزه محکم تر و راسخ تر می کند. باید بدانند لحظه ای از آرمان انسانی مان دست نخواهیم کشید و همچنان امنیت شغلی کارگران را دنبال و با هر اجحافی در حق کارگران و کودکان کار مبارزه می کنیم و دغدغه های حقوق بشری و ارتقا منزلت و معیشت کارگران و بهبود وضعیت کودکان کار اولویت مبارزه و فعالیتم خواهد بود”.

بهنام ابراهیم زاده همچنین طی نامه ای سرگشاده به ” احمد شهید” گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران وضعیت خود و آنچه بر وی گذشته  و بر زندانیان سیاسی در زندان میگذرد را توضیح میدهد. او در نامه خود خواستار سفر احمید شهید به همراه تیمی حقیقت یاب در مورد وضع اسفبار زندانیان سیاسی شده است.  در بخشی از این نامه چنین آمده است:

“آقای احمد شهید، اعتراض و شکایت من نمونه بارزی از صدها زندانی در بند و شهروند ایرانی می باشد که همینگونه به مراتب بدتر، وحشیانه تر و تبعیض آمیزتر با آنها برخورد می شود و از برخورد تند و خشن با زندانیانی که ما ها حتی سالها در بازداشتگاه هستیم و یا آنهایی که بطور مخفی و نظامی در حبس بوده اند و در دادگاه نظامی بدون رعایت کمترین اصول دادرسی محاکمه شده اند و حتی احیانا بازداشت انفرادی آنها را جزو ایام حبس محاسبه نکرده اند. دهها و صدها زندانی بی نام و نشان که دردادگاههای انقلاب و نظامی بطور کاملا ناعادلانه و بدون حضور وکیل محاکمه و دادگاهی شده اند. یا متهمانی که در کلانتریها و آگاهی های نیروی انتظامی برای نمونه آگاهی شاهپور وحشیانه وبیرحمانه برای اعتراف گیری مورد ضرب و شتم حتی نقض عضو هم قرار می گیرند، و یا تنها به علم قاضی به اعدام و قصاص محکوم گردیده اند. فرجام سخن اینکه، ما بیشتر و بهتر از هر کسی می دانیم این سیستم ارعاب و سرکوب چگونه کار می کند و روشهای آن چیست. چرا هدف حذف فعالین سیاسی، کارگری و منتقدان خود را دارد و سیستماتیک آنها را حذف می کند. شاهرخ زمانی، افشین اسانلو، زهرا کاظمی، ستار بهشتی و دهها و صدها زندانی و انسان دیگر تنها به صرف انتقاد از حاکمیت و به افشاگری علیه مسئولان حکومتی به طرز مشکوک و سیستماتیکی در داخل زندان به قتل رسیدند. آقای احمد شهید، برخورد و رفتار دولتمردان با بنده و دهها فعال سیاسی، کارگری و حقوق بشری منتقد در بند به مثابه حمله به حقوق بشر، دمکراسی، صلح و آزادی بیان بوده و می باشد. شما و هر انسان آزاده ای که به حقوق بشر و انسانیت می اندیشید باید در مقابل اینهمه بی حقوقی, بیعدالتی,تبعیض، نابرابری و احکام سنگین بنده و دهها زندانی سیاسی دیگر واکنش و اعتراض جدی از خود نشان دهید، چرا که سکوت شما و هر انسان آزاده ای می تواند یک پوشش سیاسی برای تداوم نقض گستردۀ حقوق بشر در ایران باشد. فراموش نکنید امروز هرگونه سکوت و بی توجهی به تمامی واکنش های مثبت و منفی بر وضعیت حقوق بشر و ما زندانیان سیاسی اهمیتی کلمه به کلمه، خط به خط کتاب تاریخ به آیندگان را رقم می زنند و ثبت می کنند. و در آخراینکه من به نوبه خود به نمایندگی از طرف صدها زندانی سیاسی، امنیتی و عقیدتی از شما میخواهم که ترتیب اتخاذ بفرمایید به همراه یک تیم حقیقت یاب به کشور من سفر کرده و از نزدیک از زندانهای ایران از جمله زندان رجایی شهر، قزلحصار، گیل آباد مشهد، دیزل آباد کرمانشاه بازدید به عمل آورید و با ما زندانیان سیاسی، امنیتی، فعالان کارگری و حقوق بشری دیدار داشته باشید تا از نزدیک با واقعیتهای تلخ و درد و رنج ما زندانیان و نقض گستردۀ حقوق بشر در ایران آشنا شوید.”

بهنام ابراهیم زاده شایسته وسیعترین حمایت هاست. او صدای تمامی زندانیان سیاسی در زندان است. خواستهای او برحق است. از بهنام ابراهیم زاده و خواستهای او حمایت کنیم. بهنام از امضا کنندگان بیانیه مشترک جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی در اعتراض به امنیتی کردن مبارزات کارگران، معلمان و مردم معترض با خواست مشخص باطل شدن  شدن پرونده های تشکیل شده برای آنان با اتهاماتی چون  “اخلال در نظم و امنیت ملی” است. بهنام خود با احکامی از همین دست در زندان است و بهترین سالهای جوانیش را در بازداشت بسر برده است. بهنام ابراهیم زاده باید فورا آزاد شود. پرونده های تشکیل شده برای فعالین کارگری و معلمان معترض و همه فعالین سیاسی باید شود. از جمله جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی، بهشتی لنگرودی، علی اکبر باغانی، رسول بداقی، محمود صالحی، شاپور احسانی راد، ابراهیم مددی، داود رضوی، رضا شهابی، ٩ کارگر بافق یزد و کارگرانی از دیگر کارخانجات که در جریان اعتراضاتشان دستگیر و با قید وثیقه آزاد شده اند و بسیاری از فعالین کارگری و معلمان معترض دیگر با پرونده های امنیتی تحت فشار و پیگرد دائم قرار دارند. باید تمامی این پرونده ها فورا باطل و به احضار فعالین کارگری ، معلمان معترض و مردمی که حق و حقوقشان را طلب میکنند، خاتمه داده شود.

 

 

کمپین برای آزادی کارگران زندانی

٢٢ ٢ مهر ٩٥، ٢٣ سپتامبر ٢٠١٦

Shahla. Daneshfar2@gmail.com

http://free-them-now.com