اطلاعیه شماره ٢٦٤:اعتراض کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری به ادامه اذیت و آزار فعالین کارگری در ایران

به گزارش منتشر شده در سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران، کنفدراسیون بین المللی اتحادیه کارگری (آی تی یو سی) طی بیانیه ای در ٢١ سپتامبر نگرانی خود را از فشار بر روی فعالین اتحادیه های کارگری و نقض پایه ای ترین حقوق انسانی در جمهوری اسلامی که منجر به مرگ شاهرخ زمانی در زندان گوهر داشت شده است، اعلام کرده است. در این بیانیه آی تی یو سی بر خواستهای زیر تاکید کرده است:

– انجام یک تحقیق و بررسی مستقل در باره مرگ شاهرخ زمانی

– آزادی فوری وبی قید و شرط و لغو کلیه اتهامات بر علیه اسماعیل عبدی، رسول بداغی، علی نجاتی، مهدی بهلولی،علی حسین پناهی و محمدرضا نیک نژاد وهمه دیگر فعالان اتحادیه ای دستگیر شده در کشور.

– پایان دادن به سرکوب کارگران و اتحادیه ای های صنفی و احترام به آزادی انجمن و داشتن حق انجمن های صنفی طبق مقاوله نامه های آی ال او و کنوانسیونهای ٨٧ ٩٨ .Shahrokh

و در آخر کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی) این را حق خود بعنوان یک تشکل بین المللی کارگری دانسته است که از حقوق بنیادین کارگری دفاع کرده و به کمپین های علنی علیه این وضعیت ادامه دهد.

در رابطه با مرگ شاهرخ زمانی و برای محکوم کردن جنایات رژیم اسلامی در زندانهای ایران کارزاری در جریان است. در پاسخ به این کارزار اتحادیه های کارگری در کشورهای مختلف در سطح جهان مراتب نگرانی خود را از جنایات رژیم اسلامی در زندانها علیه کارگران زندانی و زندانیان سیاسی اعلام کرده اند. نهادها و اتحادیه های کارگری ای که تا کنون طی بیانیه هایی از این کارزار اعلام حمایت کرده اند عبارتند از:

– کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری، آی تی یو سی

– سندیکای کارگران س، ژ، ت شاخه بستاکون

– اتحادیه کارگری سی ان تی در فرانسه

– کنفدراسیون سراسری اتحادیه‌های کارگری سوئد (ال.او)

– اتحادیۀ سراسری کارگران حمل و نقل سوئد (ترانسپورت)

– فدراسیون بین المللی کارگران ساختمان و چوب

– فدراسیون شوراها و اتحادیه های کارگری در عراق

همچنین، به دعوت احزاب و نیروهای سیاسی مختلف در کشورهای مختلف چون انگلیس، سوئد، آلمان، و کانادا و در سلیمانیه عراق تظاهراتهایی برگزار شد. این کمپین ادامه دارد.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی از همه سازمانهای سراسری کارگری و سازمانهای انساندوست در سراسر جهان خواستار حمایت از این کارزار و فشار آوردن به جمهوری اسلامی هست. این کمپین برای آزادی تمام کارگران زندانی و زندانیان سیاسی و برای تحت مداوا قرار گرفتن زندانیان بیماری که در زندانهای رژیم اسلامی از درمان محرومند مبارزه می کند. به هر شکلی که میتوانید با این کمپین همکاری کنید.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی

٣١ شهریور ٩٤، ٢٢ سپتامبر ٢٠١٥

Shahla. Daneshfar2@gmail.com

http://free-them-now.com

***

٢١ سپتامبر ٢٠١٥

مورد: اعتراض به ادامه اذیت و آزارفعالین کارگری در ایران

آیت الله سید علی خامنه ای

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه کارگران (آ تی یو سی) بشدت نگران بدتر شدن وضعیت اتحادیه های کارگری و حقوق انسانی بنیادین در جمهوری اسلامی ایران است.این سرکوبها بویژه منجر به مرگ شاهرخ زمانی در زندان گوهردشت(رجایی شهر)شد.

ما دلایلی قوی داریم که باورکنیم این شدت سرکوبها علیه اتحادیه ها به منظور ترساند اتحادیه های مستقل کارگری است تا آنها را بعد از توافق هسته ای با ١+٥ تسلیم ومنفعل کند.با توجه به این ،جنبش اتحادیه های کارگری بین المللی مصمم حمایت کاملا سیاسی و اخلاقی از کارگران ایرانی و تقاضاهای مشروع آنها برای حقوق وآزادی انجمن آنها بدون ترس از دستگیری و آزار و اذیت می باشد.

در عین حال ، می نویسم برای شما تا مجبور شوید دستور دهید تا همه فعالین و رهبران اتحادیه های کارگری بازداشت شده را آزاد کنند. هم زمان،من احساس می کنم که مجبورهستم به اطلاع شما برسانم که به نظرمی رسد این حملات تازه توسط مقامات ایران علیه فعالین مشروع اتحادیه های مستقل کارگران ایران است،من هیچ گزینه دیگری جز تسلیم شکایت رسمی علیه دولت شما به دادگاه صالحه سازمان بین المللی کار ندارم. در این شکی نیست که نتیجه برای کشور شما از نطر حقوق انسانی و حق اتحادیه کارگری در برابر چشم جامعه بین المللی وجه اش بیشتر خراب خواهد شد.

١- مرگ ناگهانی شاهرخ زمانی در زندان

آی تی یوسی زمانی که شنید ناگهان شاهرخ زمانی یکی از اعضای هیئت موسس سندیکای کارگران نقاش تهران و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری در ١٣ سپتامبر ٢٠١٥ در زندان گوهردشت در کرج مرد شوکه شد. گزارش شده که مرگ او ناگهانی و گزارشهای مقدماتی نشان می دهد که علت سکته بوده است. مدارک اصلی نشان می دهد که شاهرخ زمانی در اصل در جون ٢٠١١ به جرم گسترش تبلیغ علیه رژیم و ایجاد گروه های سوسیالیستی و بخطر انداختن امنیت ملی به یازده سال زندان محکوم شده بود. در زمان زندان حقوق انسانی او نقض شد.از لحاظ جسمی و روانی مورد آزارو اذیت قرارگرفت و درخواست ملاقات و دارو او نیز رد شد. او خبر ازدواج و مرگ مادرش را در زندان شنید ولی به او مرخصی حتی برای مدت کوتاهی برای شرکت در آن مراسمها به وی داده نشد. زمانی چندین بار به مدت طولانی به منظور اعتراض به دستگیری و امکانات بسیار کم زندان دست به اعتصاب زد، او به زندانهای متعددی فرستاده شد، ملاقات حضوری و تماس تلفنی اش نیز ممنوع شد. آی تی یو سی خواهان تحقیق کامل دلایلی که منجر به مرگ او می باشد است.

٢- سرکوب (محکومیت) جدید محمود صالحی

آی تی یو سی همچنین شدیدا از ادامه حکم علیه محمود صالحی عضو کمیته انجمن صنفی کارگران نانوا شهر سقز(استان کردستان) ناراحت می باشد. کانون مدافعان حقوق کارگر(WRDA) گزارش داده که در ١٦ سپتامبر ٢٠١٥ صالحی به ٩ سال زندان محکوم شده است. صالحی در ٢٨ آپریل ٢٠١٥ قبل از جشن اول ماه مه در شهر سقز دستگیر شد و پس از ٣٣ روزبا وضعیت جسمی بسیار بدی توسط سازمان اطلاعات سنندج در ٣٠ ماه مه آزاد شد. شما همچنین می دانید آی تی یو سی و قبل از آن آسی اف تی یو که یکی از نهادهای موسس آی تی یوسی است از ماه می ٢٠٠٤ از نزدیک مورد محمود صالحی را دنبال می کند، صالحی بارها علیه دستگیری و شرایط درمانش در بازداشت دست به اعتصاب زده است.

حقیقت باقی مانده، بهرحال موضوع محمود صالحی خیلی روشن وثابت است ،سرکوب شدید وسیستماتیک وی توسط مقامات قضایی شریر کشورتان ادامه دارد. شما قطعا می دانید که او قبلا دفعات بی شماری دستگیر وسالهای زیادی را در نتیجه فعالیتهای صنفی مشروع خود و سازماندهی تظاهرات اول ماه مه و سازماندهی کردن کارگران در زندان گذرانده است. در میان دیگر مناسبتها ، او در سال ١٩٨٦(برای سه سال)، ١٩٩٥ -١٩٩٩ (٧٥ روز)، ٢٠٠٠(١٠ ماه ) بعد از آن او از حق شرکت در اداره سندیکا محروم شد، در ٢٠٠١(برای چنین روز) و پس از آن او شغلش را از دست داد، قبل و بعد از دستگیری در اول ماه می ٢٠٠٤ و در سال ٢٠٠٧ به مدت یک سال برای سازماندهی اول ماه مه ٢٠٠٤ در شهر سقز زندانی بود.

٣- دستگیری یکی از اعضای سندیکای کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه

١٥ سپتامبر سازمان اطلاعات به محل اقامت علی نجاتی کارگر بازنشسته هفت تپه و رئیس سابق سندیکا حمله کرده و او را بازداشت کرده و وسایل شخصی اومانند کامپیوتر ونوشته هایش مصادره شده. او مشکل قلبی دارد وطی روز باید دارو مصرف کند. در اکتبر ٢٠٠٨ کارگران هفت تپه انتخاب کردند نمایندگان خود را و سندیکای کارگران هفت تپه را با موفقیت شکل دادند. نجاتی یکی از ٥ نماینده کارگران است کسی که در دسامبر ٢٠٠٨ دستگیر شد و ایشان برای به خطر انداختن امنیت ملی و تبلیغات بر علیه نظام محکوم شد. د ر ١٧ فوریه دادگاه برای آنها حکم صادر شد. یکی از اعضایی هیئت اجرایی رحیم بیشک و٦ نفر دیگر از آنها از ٢٢ فوریه تا ٣ مارس ٢٠٠٩ دستگیر و بازداشت شدند و همه متعاقبا با گذاشتن وثیقه در ٧ مارس آزاد شدند. علی نجاتی و چهارنفر دیگرکه تلاش کرده بودند با اتهامات مشابه در ١٧ و ٢٣ فوریه محکوم شدند.در ٢٨ فوریه همان سال خانه علی نجاتی توسط ماموران وزارت اطلاعات مورد حمله قرارگرفت و مواد(وسایل) اتحادیه مصادره شد،از زمانی که دستگیر شدهیچ کس از اعضای خانواده اش قادر به تماس و ملاقات با او نبود وکسی از محل نگهداری او خبر نداشت.

٤- دستگیری اعضا و رهبران انجمن های مستقل معلمان

در ١٦ آپریل ٢٠١٥ معلمان در ٣٧ شهردر سراسر کشور تجمع کردند برای خواسته های شان دست به تظاهرات سکوت زدند.اعتراضات این معلمان کسانی که حقوق پراختی شان زیر خط فقردر ایران است، بخصوص کسترده بود.

٢٠ آپریل بعد از اعتراض هزاران معلم نسبت به حقوقشان علیرضا هاشمی یکی از رهبران سازمان معلمان بازداشت و روانه اوین برای گذراندن 5 سال محکومیت صادر شده در سال ٢٠١٣ شد. اسماعیل عبدی دبیرکل انجمن صنفی معلمان ایران ( ITTA ) از ٢٧ جون بازداشت ودر زندان اوین در تهران می باشد جرم او سازماندهی و شرکت درگردهمایی غیرقانونی اعلام شده ، ایشان برای فعالیتهای اتحادیه صنفی مشروع خود در زندان می باشد.

اسماعیل عبدی در ٢٧ جون پس از مراجعه به اداره دادستانی زندان اوین برای جویای شدن از علت جلوگیری سفر ایشان به ارمنستان مورد بازجویی قرار گرفت در رابطه با سفرش به ارمنستان برای درخواست ویزا برای شرکت درهفتمین کنگره آموزش بین المللی در اوتاوای کانادا در جولای ٢٠١٥. اسماعیل عبدی به بخش 2A زندان اوین منتقل شد جایی که بوسیله اطلاعات سپاه پاسداران ایران اداره می شود. ١٧ روز بدون دسترسی به وکیل و عدم اطلاع خانواده مورد بازجویی قرار گرفت. بنظر می رسد مقامات ایران حق دسترسی اسماعیل عبدی به وکیلش را بر اساس قانون جدید جنایی که تا تمام شدن مراحل بازپرسی است مسئله ای که محدود می کند دسترسی قانونی به مشورت در حین بازجویی را برای کسانی که درارتباط اتهامات امنیت ملی مواجه هستند، تنها تعدادی از وکلا مورد تایید رییس دادستانی حق وکالت را دارا می باشند.

٢٢ جولای بیش از ٢٠٠٠ معلم بیرون از مجلس در حالی که پلاکارد داشتند جمع شده بودند و شعارمی دادند «معلمان دستگیر شده را آزادکنید» ٢٠٠ نفر از این معلمان تجمع کننده بیرون مجلس در تهران به جرم درخواست آزادی همکارانش از زندان دستگیر شدند.

٣١ اگوست مهدی بهلولی ومحمدرضا نیک نژاد از اعضای انجمن صنفی معلمان ایران( ITTA )با حمله نیروهای اطلاعات به منازلشان دستگیرو وسایل شخصی شان مصادره شدو علی حسین پناهی در شهر سنندج دستگیر شد.

معلم رسول بداغی درحالی که پنج سال محکومیتش را گذرانده است در زندان به سه سال دیگر محکوم شده است، بداغی یکی از اعضا هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان می باشد. او در اول سپتامبر ٢٠٠٩ دستگیر شد و بالاخره بعد از ١٠ ماه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی متهم شد. در ٣ اگوست ٢٠١٠ به ٦ سال زندان و 5 سال ممنوعیت از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی محکوم شد. او از آزادی مشروط طی شش سال زندان وتبعید محروم شده است. او حتی اجازه حضور در مراسم تشیع جنازه مادرش رانداشته است.او ٥ سال محکومیت به «اتهام تبلیغ علیه دولت»و«نشراکاذیب وتبانی ومختل کردن امنیت ملی»را می گذراند.

از طرف آی تی یو سی و میلیونها کارگر عضو آن که من نمایندگی آنها را در جهان بعهده دارم از شما آقای سید علی خامنه ای فورا می خواهم تا مداخله کند از سریق مراجعه ذی صلاح یرای:

انجام یک تحقیق و بررسی مستقل در باره مرگ شاهرخ زمانی

آزادی فوری وبی قید شرط و لغو کلیه اتهامات بر علیه اسماعیل عبدی،رسول بداغی،علی نجاتی، مهدی بهلولی،علی حسین پناهی و محمدرضا نیک نژاد وهمه دیگر فعالان اتحادیه ای دستگیر شده در کشور.

به سرکوب کارگران و اتحادیه ای های صنفی پایان دهید و به آزادی انجمن و داشتن حق انجمن های صنفی طبق مقاوله نامه های آی ال او وکنوانسیونهای ٨٧ و٩٨ احترام بگذارید.

تا وقتیکه حکومت شما سرپیچی می کند از حق شناخته شده تشکل صنفی بین المللی و دیگر حقوق بنیادین کارگری و دیگر وظایفی که بعنوان عضوی از سازمان جهانی کار بعهده شما است ، تشکلات و نهادهای کارگری جهانی هیچ چاره ای ندارند جز ادامه کمپینهای علنی اشان بر علیه این وضعیت غیرقابل قبول و مطرود شما

ارادتمند شما

شارون بارو

دبیر کل